Խնդիր 1: Դասարանում աղջիկների քանակը 24-ով ավելի է, քան տղաների քանակը: Գտնել դասարանի աշակերտների քանակը, եթե հայտնի է, որ դասարանում աղջիկները երեք անգամ ավելի շատ են տղաներից:
x-աղջիկներ
y-տղաներ
x=y+24
x=3y
3y=y+24
2y=24
y=12
12+24+12=48
Պատ․՝ 48 աշակերտ
Խնդիր 2: Երեք դարակներում միասին կա 800 գիրք: Հայտնի է, որ երկրորդ դարակում կա երկու անգամ ավելի շատ գիրք, քան առաջինում, իսկ երրորդում 150-ով ավելի, քան երկրորդում: Պարզել, թե քանի՞ գիրք կա դարակներից յուրաքանչյուրում:
x-1
y-2
z-3
{x+y+z=800
{y=2x
{z=y+150
x+2x+y+150=800
3x+y+150=800
3x+y=800-150
3x+y=650
3x+2x=5x=650
5x=650
x=130
y=2x=2*130=260
z=y+150=260+150=410
130+260+410=800
(130;260;410)
Պատ․՝130,260,410
Խնդիր 3: Թատրոնում կա 525 մարդ, ընդ որում տղամարդիկ երեխաներից 2 անգամ շատ են, իսկ կանայք տղամարդկանցից 10-ով ավելի են: Պարզել, թե քանի՞ երեխա կա թատրոնում:
x-տղամարդիկ
y-կանայք
z-երեխաներ
{ x+y+z=525
{ x=2z
{ z=x+10
(525-10)/5=103
103*2=206
525-206-103=216
x=206
y=216
z=103
103+261+206=525
Պատ՝․ 103,206,216
Խնդիր 4: Ծովային կրիան կոկորդիլոսից 3 անգամ քիչ ապրեց, իսկ կետից 2 անգամ շատ ապրեց: Պարզել, թե որքա՞ն ապրեց ծովային կրիան, եթե կոկորդիլոսը կետից 250 տարի շատ ապրեց:
x- ծովային կրիա (2 մաս)
y- կետ (1 մաս)
z- կոկորդիլոս (6 մաս)
{ z=3x
{ x=2y
{ z=y+250
x=?
3x+2y+y+250=3x+3y+250
250/(9-4)=250/5=50
y=50
x=50*2=100
z=100+250=350
Պատ՝․ 50,100,350 (ծովային կրիան 100 տարի ապրեց)
Գծագիր՝
Խնդիր 5: 180 լուցկու հատիկը բաժանել երեք խմբի այնպես, որ առաջինը 40-ով, իսկ երկրորդը 20-ով մեծ լինի երրորդից:
180-(40+20)=120
120/3=40
40+20=60
40+40=80
80+40+60=180
Պատ․՝ I-80,II-60,III-40
Խնդիր 6: Հասմիկն Աշոտից 3 անգամ ավելի շատ մատիտ ունի։ Գտնել, թե քանի՞ մատիտ ունեն նրանք միասին, եթե Աշոտի մատիտները քիչ են Հասմիկի մատիտներից 8-ով։
8/2=4
4*4=16
Պատ՝․ միասին ունեն 16 մատիտ
Խնդիր 7: Առաջին պահեստում երկու անգամ ավելի շատ քարածուխ կա, քան երկրորդ պահեստում: Երբ առաջին պահեստ բերեցին 50տ, իսկ երկրորդ պահեստ 125տ քարածուխ, ապա երկու պահեստներում եղած քարածուխերի քանակը հավասարվեց: Պարզել, թե քանի՞ քարածուխ դարձավ երկու պահեստներում միասին:
125-50=75տ
75*2=150տ
Պատ՝․ 150տ
Խնդիր 8: Արմենն ու Վազգենը ունեն խնձորներ, ընդ որում Արմենի խնձորների քանակը Վազգենի խնձորների քանակի եռապատիկից 5 հատով պակաս է: Պարզել, թե քանի՞ խնձոր ունեն երկուսով միասին, եթե Արմենը Վազգենից 13 հատով ավել խնձոր ունի:
13+5=18
18/2=9
13+9=22
Պատ՝․ 22
Պատ՝․ միասին 24
Խնդիր 9: 33 մ երկարությամբ պարանը տրոհել երկու պարանների այնպես, որ կարճ կտորում եղած դեցիմետրերի քանակը հավասար լինի երկար կտորում եղած մետրերի քանակին։
1 մետր — 10 դեցիմետր
33մ = 330 դեցիմետր
Քանի,որ 1 մետրը հավասար է 10 դեցիմետր,ուստի հավասար լինելու համար պետք է 33-ը տրոհել 30 մետրի ու 30 դեցիմետրի, 30 մետրը կմնա նույնը,իսկ 30 դեցիմետրը կլինի 3 մետր,ուստի 30մ+30դ =30մ+3մ=33 մետր․
Պատ՝․ 30 մետր և 30 դեցիմետր
Խնդիր 10: Հոր տարիքը հավասար է որդու և աղջկա տարիքների գումարին: Որդու տարիքը երկու անգամ մեծ է քրոջ տարիքից և 20 տարով փոքր է հոր տարիքից: Քանի՞ տարեկան է որդին: